28. května 2018


Bezová šťáva
 

Pro výrobu bezové šťávy budete potřebovat květy černého bezu. V době květu, zhruba 3 týdnů od května do července, se šíří kolem bezu omamná vůně. Roste na vlhkých místech bohatých na živiny, především dusík.

Ingredience na sirup:
12 květů černého bezu - neoklepáváme pyl
1l převařené vlažné vody                       
1 citrón nakrájený na plátky

1 lžíce kyseliny citrónové
--> směs necháme louhovat 24 hodin

Druhý den přidáme 1 kg cukru a přes plátenko vlejeme do připravené čisté lahve. V lednici vydrží sirup 7-10 dní. Pokud chceme prodloužit trvanlivost, musíme přidat konzervační přípravek, nebo sterilizovat uzavřené lahve 20 minut při 70°C. 

 
"Před heřmánkem smekni a před bezem klekni"

§  Snižuje mírně krevní tlak

§  Zlepšuje pružnost cévních stěn

§  Mírní migrény

§  Pomáha při žaludečních problémech a nadýmání

§  Působí močopudně

§  Podporuje pocení a snižuje horečku

§  Usnadňuje vykašlávání při zánětech horních cest dýchacích

§  Analgetický účinek

§  Pomáhá při revmatismu a bolestech kloubů
 
Upozornění: Černý bez bývá někdy zaměňován s bezem chebdí a v době květu i s bezem červeným. Bez chebdí má měkký bylinný stonek, ostatní druhy jsou keře s dřevnatým stonkem. Květy bezu červeného jsou relativně malé a vůní připomínají mouku. Oba tyto druhy obsahují větší množství toxických látek a jsou označovány jako jedovaté.
 
Upozornění: Medicínské informace a názvy léků uvedené v článku slouží pouze pro orientaci v oblasti samoléčby a nenahrazují komunikaci s lékařem. Před užitím jakéhokoliv léku si přečtěte příbalový leták nebo se poraďte s lékárníkem či lékařem. Autor nezodpovídá za chybnou interpretaci informací obsažených na stránkách a není odpovědný za jakékoliv škody, které vzniknou následnými postupy či jednáním, jež jsou provedena na základě obsahu těchto stránek. Vstupem na stránky jste potvrdili, že jsem se seznámil(a) s cílem i s omezením těchto stránek.