30. dubna 2017


Mezi anděly




Ztráta blízkého člověka je nejtěžší z lidských zkoušek, kterou nám život může nachystat. Každý jsme jiný a každý potřebuje jiný přístup, aby se s tím naučil žít. Nelze zapomenout, nelze přestat cítit řezání žiletky v srdci, jen čas nepatrně obrousí vrcholek bolesti.

Když Vám něco připomene Vaši ztrátu, mluvte o tom. Připomeňte si společné okamžiky, vzpomínka Vás zahřeje, než Vámi projede opět bolest. Čím více bude těchto vzpomínek, tím menší utrpení časem ucítíte a tím větší radost a posílení vstřebáte.

Tato zkušenost změní každého, už nikdy to nebude jako dřív. Člověk jakoby se učil vše znovu, krůček po krůčku. Časem přijde ještě jedna hladina bolesti. Dostaví se vždy, když člověk zažívá štěstí či úspěch, který nemůže sdílet.

Zaměstnejte mysl čímkoliv jiným. Jediná cesta, jak sám sebe nezničit.
 

23. dubna 2017


Medvědí česnek

 
 
 
Medvědí česnek je vytrvalá léčivá bylina. Nejčastěji roste ve vlhčích, stinných místech na jaře, kde vytváří bohaté porosty. Jakmile se stromy olistí, medvědí česnek se zatáhne do země a musíme si na něj počkat další rok.
Mnoho lokalit s medvědím česnekem bylo v posledních letech zdevastováno nevhodným sběrem a proto nebudu zvěřejňovat žádné detailní lokality jeho výskytu. Obecnější mapu jeho výskytu lze nalézt pod jeho latinským jménem  Allium ursinum .
Medvědí česnek je zaměnitelný vzhledově s konvalinkou, která nevoní po česneku a je jedovatá.
 
Při jeho sběru si utrhněte z každé rostliny opatrně vždy jen pár lístků, aby se nepoškodilo poupě. To vyrůstá později a utržením zabráníte rozmnožování.
Medvědí česnek můžete pěstovat na zahradě i v truhlíku. Rostlina vyžaduje vláhu a polostín.
 
Zdravotní účinky

·         přírodní antibiotikum - nachlazení, choroby dýchacích cest, chřipka

·         antimykotikum - likvidace plísní a bakterií v organismu

·         antibakteriální účinky - vhodný při infekčních průjmech, pomáhá proti zácpě a nadýmání 

·         močopudné účinky

·         vliv na cévní soustavu, reguluje krevní tlak, prevence onemocnění srdce
·         obsahuje prospěšné vitamíny A, B1, B2, C, železo, zinek, hořčík, vápník, měď, mangan, molybden, allicin, glykosidy, hořčiny

Bylinkové máslo
50 g medvědího česneku
250g rozměklého másla
1/2 lžičky soli
Ingredience rozmixujeme tyčovým mixérem a dáme ztuhnout v mističce do lednice.
 
Pesto
100 g medvědího česneku
5 g soli
50 ml oleje
Lístky česneku omyjeme, osušíme a rozmixujeme tyčovým mixérem. Přidáme sůl, olej a zamícháme. Skladovat v uzavíratelné skleničce v lednici.
Tinktura z listů a poupat
Listy a poupata nadrobno nakrájíme, vložíme do uzavíratelné sklenice a  zalijeme 40% alkoholem. Po dvou týdnech roztok přecedíme a vzniklou tinkturu uchováváme v chladnu a temnu v uzavíratelné lahvičče. Užíváme denně 10 až 15 kapek do jídla či vody.


Upozornění: Medicínské informace uvedené v článku slouží pouze pro orientaci v oblasti samoléčby a nenahrazují komunikaci s lékařem. Před užitím jakéhokoliv léku si přečtěte příbalový leták nebo se poraďte s lékárníkem či lékařem. Autor nezodpovídá za chybnou interpretaci informací obsažených na stránkách a není odpovědný za jakékoliv škody, které vzniknou následnými postupy či jednáním, jež jsou provedena na základě obsahu těchto stránek. Vstupem na stránky jste potvrdili, že jsem se seznámil(a) s cílem i s omezením těchto stránek.

15. dubna 2017


Jak na klíšťata a kloše 




Klíště obecné
Klíšťata figurují jako přenašeči řady infekčních chorob, patří mezi ně lymská borrelióza , klíšťová encefalitida, ehrlichióza,  tularemie, babesióza a bartonellóza.
Vyskytují se ve vlhkých listnatých a smíšených lesích s bujným bylinným a keřovým porostem, na lesních okrajích, na vlhkých loukách a březích vodních toků a ploch. Klíšťata byla zaznamenána v Krkonoších a na Šumavě v nadmořských výškách i kolem 1000 m.n.m.
Období rizika je určeno sezónností aktivity klíšťat, která podle místních podmínek začíná v 2. polovině března a končí v 1. polovině listopadu. Vrchol aktivity je obvykle od května do července. Aktivita je ovlivňována průběhem povětrnostních změn. Český hydrometeorologický ústav v Komořanech proto připravuje v letní sezóně pro víkendové dni třístupňovou varovnou předpověď. [1]
    Mapa přírodních ohnisek zoonóz přenosných na člověka v ČR


Zabránění napadení klíšťaty při pobytu v přírodě

·         Vhodné oblečení – hladké dlouhé kalhoty světlé barvy

·         Repelentní prostředky – aplikace na oblečení

·         Vyhnout se sezení v oblasti ohroženém výskytem klíšťat

·         Pohybovat se po cestách a nevstupovat do trávy a křoví
·         Průběžný monitoring spodní části nohou. Na světlém oblečení jsou klíšťata lépe vidět.
·         Po návratu domu prohlédnout celé tělo
Zjištěná klíšťata je nutno ihned odstranit. Ve slinách klíštěte, které infikuje při sání krve napadeného jsou látky brzdící zánětlivou reakci. Proto svědění vyvolané přisátím se dostaví až po řadě hodin. S postupující dobou sání se zvyšuje u klíštěte sekrece slin, dochází k replikaci viru obsaženého ve slinných žlázách a zvyšuje se dávka infikovaného patogenu.

Včasné a správné odstranění
·         Klíště vyndáme například pomocí

ü  umělohmotného háčku či karty (videonávod)

ü  navlhčené žínky - lehce pohybovat ze strany na stranu klíštětem, které se po 2-3 minutách uvolní

ü  pinzetou - opatrně podebereme a vyjmeme
Klíšťata netočíme, protože dochází k odtržení přední části klíštěte, která zůstane v kůži napadeného a způsobí dlouho přetrvávající zatvrdlinu, případně lehký zánět.

·         Místo po vyjmutí klíštěte vydesinfikukeme jodovým či jiným desinfekčním prostředkem
·         Vyjmuté klíště zabalíme do papíru a nejlépe spálíme
·         Pokud se obáváte, že klíště mohlo být nakažené, máte dvě možnosti. Tou první je pravidelná kontrola místa přisátí a sledování příznaků infekce. Lékař vám také může vyhotovit laboratorní testy, které jsou pozitivní většinou až za několik týdnů po infekci. Druhou možností je poslat klíště na laboratorní vyšetření. Odstraněné klíště vložíte do igelitového sáčku a přiložíte k němu kousek navlhčeného (ne mokrého) papírku nebo buničiny a pošlete do laboratoře (www.testboreliozy.cz nebo www.kliste.cz). 
Monitoring po vyjmutí
Klíště vyvolá vždy nevelké nezvětšující se zarudnutí pokožky v místě přichycení, které může přetrvávat 2-3 dni.
Pokud se v době 3 týdnů od přisátí klíštěte začne místo zvětšovat, dostaví se zvýšená teplota, únava, chřipkové příznaky je třeba navštívit neprodleně  lékaře a informovat ho o napadení klíštětem.
Kloš jelení
Primárním zdrojem obživy dotěrného hmyzu kloše jsou jeleni a srnci. V posledních letech jsou kloši poměrně přemnožení a lidé se s nimi můžou často setkat na procházce v lese. Když kloš dosedne na hostitele, tak ztrácí křídla a je velmi obtížné ho ze sebe dostat, protože má na nohou háčky.

Kloši jsou přenašeči bakterií Bartonella, která je příčinou zarudnutí místa vpichu, které pak několik dní svědí a je zarudlé. Také může přenášet tularémii. Kloš není přenašečem encefalitidy či boreliozy.

Na kloše nejlépe funguje potlačit pocení antiperspirantem, použít přírodní repelent z hřebíčků a zakousnout si česnek. Mám zkušenost, že s chemickým repelentem je nálet klošů na člověka větší, ale nekousnou. Tak se chce obrnit a všechny postupně zabíjet mezi prsty.


Pro psy se proti klíšťatům a klošům používá repelent Arpalit NEO (účinná látka Permethrinum a Fenoxycarbum). Někteří lidé to ze zoufalství používají také, prý to na kloše funguje. Přípravek je extrémně jedovatý pro kočky a ryby!

Repelenty


Přírodní repelent proti klíšťatům a klošům lze vytvořit, když se týden nechá vylouhovat třicet kusů hřebíčku ve dvou deci francovky. Hřebíčkový repelent je vynikající proti komárům i jinému bodavému hmyzu. Nemají ho rádi ani mravenci.
Peprmintový repelent vyrobíte smícháním peprmintového olejíčku s vodou v poměru 1:40.  Lze použít i jiný éterický olej, např. teatree či levandule.

Rozmarýnový repelent připravíte svařením rozmarýnu ve vodě, po vychladnutí scedíte a přidáte lžičku vinného octa.
Aby byl přírodní repelent účinný, je třeba jej aplikovat přibližně každou půlhodinu na odhalené části těla.
   Test domácích repelentů

Chemické repelenty vytváří výpary kolem člověka ochrannou bariéru, která maskuje jeho skutečný pach a hmyz ho nemůže rozpoznat.

DEET (N,N-diethyl-meta-toluamid) -
 
DEET působí na komáry, mouchy, blechy i klíšťata. DEET se vyrábí v koncentracích od 5 – 100%. Klíšťata jsou odolnější vůči působení DEETu (průměrná účinnost byla 59,8 ), měla by se použít minimálně 20% koncentrace k jejich odpuzení.[2]
DEET je slabě nažloutlá kapalina s vlastnostmi organického rozpouštědla, narušuje některé plasty nebo umělé tkaniny a také při dlouhodobém styku vysokých koncentrací s pokožkou může mít nežádoucí účinky. Při běžném použití je látka považována za bezpečnou. Malé množství DEET se absorbuje do těla kůží , kde je metabolizován a vyloučen močí. Do 24 hodin po aplikaci je DEET z těla eliminován. V roce 1998 vydala americká agentura Environmental protection agency (EPA) příznivé hodnocení látky s tím, že nepředstavuje riziko ani pro člověka, ani pro životní prostředí. [3]
Icaridin (picaridin, KBR 3023) - Icardin je účinný v odpuzování komárů a much jako DEET, prokázal i účinnost na klíšťata. Dostupný je v koncentracích 5-20 %[2]. Ve srovnání s látkou DEET se icaridin vyznačuje nižší toxicitou a dráždivostí při zachování podobné účinnosti. Na rozdíl od DEET nepoškozuje icaridin plasty a jiné syntetické materiály. Americká agentura Environmental protection agency (EPA) prohlásila, že ve studiích na zvířatech nebyly pozorovány toxikologicky významné účinky. Dle údajů výrobce se používá u dětí starších 2 let. [2]

IR3535 ( ethyl-butyl-acetylaminopropionát, ethyl-N-acetyl-N-butyl-β-alaninát ) - Repelent proti komárům, mouchám i klíšťatům v koncentracích 7,5-20 %.[2] Je vhodný pro použití u dětí a pro dlouhodobé používání. Nepoškozuje pokožku, je však velmi dráždivý pro oči.

Permethrin je syntetická organická sloučenina široce používaná jako insekticid, akaricid a repelent. Není známo, že by byl permethrin škodlivý pro většinu savců a ptáků, je však velmi toxický pro ryby a kočky. Pro savce má obecně nízkou toxicitu a špatně se vstřebává kůží.

Eukalyptový olej (PMD, P-mentane-3,8-diol) - Účinek na komáry a mouchy je srovnatelný s nižšími koncentracemi DEET. Přípravky obvykle obsahují 8 – 10 % koncentraci účinné látky. Tyto látky jsou silně aromatizované, jejich zápach je pro ektoparazity nepříjemný. Účinnost těchto látek však není dostatečně dlouhá, protože se vyznačují vysokou těkavostí. Vhodný pro děti až od 3 let. [2]
 

Citronela, citriodiol
Olej získaný z listů a stonků citrónové trávy.
   Diplomová práce o testování repelentů a jejich toxicitě

   dTest repelentů 2015

1.    http://www.szu.cz/tema/prevence/jak-se-chranit-pred-napadenim-klistaty
2.   https://www.lekarnici.cz/getattachment/Pro-verejnost/PORADENSTVI---KONZULTACE/PORADENSTVI---KONZULTACE/Repelenty/repelenty.pdf.aspx
3.    http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=427

 

Upozornění: Medicínské informace a názvy léků uvedené v článku slouží pouze pro orientaci v oblasti samoléčby a nenahrazují komunikaci s lékařem. Před užitím jakéhokoliv léku si přečtěte příbalový leták nebo se poraďte s lékárníkem či lékařem. Autor nezodpovídá za chybnou interpretaci informací obsažených na stránkách a není odpovědný za jakékoliv škody, které vzniknou následnými postupy či jednáním, jež jsou provedena na základě obsahu těchto stránek. Vstupem na stránky jste potvrdili, že jsem se seznámil(a) s cílem i s omezením těchto stránek.   

2. dubna 2017


Mému dítěti byla diagnostikována vrozená vývojová vada
 

V dnešní době je velká část vrozených vývojových vad (VVV) diagnostikována již prenatálně. Neznám žádné rodiče, kteří by si nesáhli právě při tomto zjištění na dno. Člověka tato informace doslova paralizuje, přinaší neskutečný stres, tuny otázek, vlastních výčitek, hledání příčin a hledání odpovědí co bude dál, bude-li vada slučitelná se životem, operovatelná, spojena i s jinými vrozenými vadami, bude-li dítě moci žít “plnohodnotný” život, dokáže se někdy osamostatnit…
Pokud toto potkalo právě Vás, nebuďte v tom hlavně sami, rychle se spojte se skupinou se stejným osudem. Právě tam dostanete největší podporu, cenné rady a odpovědi na Vaše otázky.
Jedna z prvních otázek bývá, co způsobilo vrozenou vadu. Jestli to byla viróza v prvním trimestru, jestli sehrála roli dědičnost, nebo se jedná o novou mutaci genu,… odpovědi na tyto otázky jsou důležité při plánování dalšího potomka, ale právě i v době, kdy jsou rodiče postaveni před rozhodnutí (pokud to zjistí prenatálně), jestli dají svému miminku šanci o život zabojovat a jestli mu dokáží být oporou. Člověk by se na situaci neměl dívat, že se obětuje, ale že ho čeká nová role, výzva a že společně najdou cestu, jak to zvládnou. Od toho tu jsou právě sdružení, které dokáží poradit a ukázat i spoustu slepých uliček, kam se rozhodně nevydávat.
Rodiče, kteří se o VVV dozvědí až po porodu mají sice klidné těhotenství, ale často se cítí oproti rodičům, kteří to zjistí prenatálně nějak podvedeni, že neměli šanci se rozhodnout. Bohužel tak to je a nemá smysl nikoho obviňovat. V této fázi hodně rodičů zkolabuje, neustojí tlak informací, diagnóz a ani vlastní rodina nebývá často oporou. Jeden z rodičů někdy zmizí a to dokonce i od rodiny, kde již společně děti vychovávají. Ten šok je enormní, každý jsme jinak silný a nikdo, kdo tím neprošel by neměl soudit, tito lidé by se však neměli bát se omluvit a vrátit.
Odprostěte se od scénářů, jak by se mělo žít, čeho by se mělo dosáhnout,... žijte podle toho, jak to vyhovuje Vám. Každý potřebuje jiné tempo, jinou společnost a když se spojíte s lidmi, kteří jdou podobnou cestou zjistíte, že není důvod se litovat a bude se Vám líp žít. Najdete nové kamarády, lidi, kteří Vám porozumí a i v těch nejtežších situacích (například v nemocnici) Vás dokáží rozveselit a utěšit. Neřeší blbosti, řeší existenční problémy a mají blíž k ušlechtilým hodnotám. To pak jsou situace, kdy pláčete a smějete se zaroveň. Člověk je vlastně jak papiňák a potřebuje upouštět páru. Děti jsou velmi silné a ikdyž je třeba čeká sebenáročnější operace, terapie, život za ten boj stojí. Potřebují jen naši lásku, obětí , důvěru a trpělivost (té se často bez možnosti odreagování a odpočinku nedostává).
Medicína jde dopředu velmi rychle, například u vrozených srdečních vad je pokrok úžasný. Některé operace lze vykonávat již katetrizací, děti jsou oproti minulosti schopni žít plnohodnotný život až do vysokého věku.

Pár doporučení:
 
§  Vyzbrojte se informacemi - Nastudujte si vrozenou vývojovou vadu svého dítětě z renomovaných webů, knih, vědeckých prací, informujte se od svého ošetřujícího lékaře a nebojte se jít pro další názor i k jinému odborníkovi, abyste si byli jistější při rozhodování. Druhy terapií, náhrad, typů operací,… stává se, že dostanete na vybranou a musíte zhodnotit, co bude pro Vaše dítě z hlediska dlouhodobého horizontu nejlepší. Pokud je vaše dítě již větší a je schopno situaci porozumnět, mluvte s ním o tom, najděte vhodné příklady a nechte, aby se na rozhodování podílelo .

§  Najděte si nejlepší odborníky – Najděte si zkušeného pediatra, bude to váš odrazový můstek. Pediatr by měl být samozřejmě dostupný nejblíže místa bydliště, za specialistou lze již dojíždět.

§  Spojte se s jinými rodinami  - Je velmi prospěšné najít přes sdružení rodiny, které procházejí podobnou situací jako vy. Ikdyž máte milující rodinu a přátele, kteří se Vám budou snažit pomoci. Jejich pomoc neodmítejte, ale sami uvidíte, že se budete cítit lépe pochopeni od lidí na stejné lodi. Navíc právě z jejich osobní zkušenosti můžete čerpat informace, které pomůžou Vašemu dítěti i Vám. V průběhu života se budou totiž potřeby Vašeho dítěte měnit a často lišit od jiných dětí. I pro ně je fajn zjistit, že v tom nejsou sami a můžou si najít kamarády se stejnou léčbou, omezením či handikepem. 
 

Vaše dítě nesrovnávejte s nikým, ani s dětmi se stejnou diagnózou. Lidské tělo je unikát a projevy nemoci jsou u každého různé.
 

Kontakty na sdružení:

§  Srdeční vady
Sdružení Srdíčkáři z.s. - spolek, který sdružuje rodiče s dětmi se srdeční vadou i samotné pacienty 
www.srdickari.cz/
www.facebook.com/groups/srdickari

§  Rozštěpové vady
Nezisková organizace dobrovolníků Štastný úsměv
http://stastny-usmev.cz/
www.facebook.com/rozstep

§  Downův syndrom
Společnost rodičů a přátel dětí s Downovým syndromem
www.downsyndrom.cz/
www.facebook.com/groups/365545280250293
§  Předčasně narozené děti
Rodičovská organizace Nedoklubko

www.nedoklubko.cz
www.facebook.com/nedoklubko

§  Kostní dysplázie, achondroplázie
Organizace Paleček
www.ospalecek.cz
www.facebook.com/www.ospalecek.cz/

§  Různá postižení
Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v ČR
http://arpzpd.cz
Rodiče postižených dětí
http://rodiny-postizenich-deti.webnode.cz/
www.facebook.com/groups/spojmese/

Raná péče Diakonie - terénní sociální služba pro rodiny pečující o dítě s opožděním či ohroženým vývojem nebo s mentálním, pohybovým, příp. kombinovaným postižením v raném věku


http://www.rana-pece.cz/
ALFABET - informační servis pro rodiče dětí se zdravotním postižením

www.alfabet.cz 
§  Vrozené chybění‚ atrézie a stenóza konečníku
www.facebook.com/groups/776981932405091/?ref=ts&fref=ts
§  Zrakové postižení

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR
www.sons.cz
Okamžik
www.okamzik.cz
Kafira
www.kafira.cz

Středisko rané péče - pracoviště pro rodiny s dětmi se zrakovým, mentálním, tělesným nebo kombinovaným postižením
www.ranapece.cz
www.centrumlira.cz
www.ranapecekuk.eu
Raná péče EDA
www.eda.cz

§  Sluchové postižení
Centrum pro dětský sluch Tamtam
www.detskysluch.cz
Sdružení uživatelů kochleárního implantátu
www.suki.cz
Jablíčko dětem - Pořádá akce pro zejména pro neslyšící a nedoslýchavé rodiče a jejich děti
www.jablickodetem.cz 

§  Vady pohybového ústrojí

Sdružení rodičů s vrozenou vadou Pes Equinovarus

www.achilleus.cz

www.facebook.com/spolekAchilleus/

§  Informační portál o vrozených vadách a jejich výskytu v ČR
www.vrozene-vady.cz/

www.facebook.com/Vrozené-vady-295153057165544

§  Autismum

APLA - Asociace pomáhající lidem s autismem

www.apla.cz
 
§  Epilepsie

Česká liga proti epilepsii (ČLPE) - Oficiální stránky české sekce Mezinárodní ligy proti epilepsoo (ILAE)

www.clpe.cz

Spolek EpiStop vytváří platformu pro setkávání, spolupráci a aktivní činnost všech skupin a osob, které mají vztah k lidem s epilepsií

www.epistop.cz

www.facebook.com/groups/237202369723913/?hc_location=ufi

§  Informační portál HELPNET 

Pro osoby se specifickými potřebami

www.helpnet.cz 
 
 
 
A heart mom's poem💔
 
It can happen during utero,
Or sometime after birth.
The news that makes you tremble,
The news that shakes the earth.
 
"we hear a distinct murmur ma'am,
There's an issue with the heart
We're not sure your child's chances ma'am,
It's going to be a rough start"
 
You think "why me? Why us?"
As you try to choke back tears
Your world crashing around you,
While you're consumed by your worst fears.
 
That sharp pain in your chest.
The heart break, like a knife.
Watching your precious child
Fight so hard for their life.
 
The first few months are brutal,
You walk around like a zombie.
Endlessly wondering
"will my baby get to call me mommy?"
 
"don't worry, it will get better"
Is something you can't stand to hear.
It feels like everything is getting worse!
The end, it feels so near.
 
Then suddenly the days,
Seem to get a little brighter.
As you stare with loving eyes
At your precious little fighter.
 
You've never been so proud
Of one single little soul,
Gradually reaching milestones
And accomplishing their goals.
 
A heart moms journey
Is one that never ends.
Filled with support and compassion,
Of other heart mom friends.
 
We all love a little deeper,
And care a little more.
Reminding ourselves everyday,
Of how much we can be thankful for.
 
We were given this life for a reason,
And at times it can get rough.
But we use our kids as examples,
Of how to remain tough.
 
For us, strength is not a choice.
It's a lifestyle we have to lead.
It's what keeps us going,
And it's what our heart child needs.
                   
- Author Unknown